Autor: Anto Aničić
Autor: Anto Aničić
Badnjak mog djetinjstva
Jaka hladna Zima.Snijeg pada već nekoliko dana. A soba topla,vatra u peći pucketa. Tako i treba za Božić, mora Pečenica da smrzne , govorio je moj pokojni Otac Marijan, pijuckajući rakiju. On je naj bolje osjećao toplinu štalskog vonja. Znao je bez skrivanja razgovarati sa Volovima, razumjevali su ga.Tko zna jeli zato i Isus,odlučivši spasiti svijet, izabrao za mjesto svog roðenja štalicu,čija je toplina neizmjerno veća od kraljevske svile. Badnjak je. U kući ima puno spremanja,žurbe, a Sestra i Brat su se naguravali oko tople Peći...Mama raspoložena u poslu, crvenih ruku i obraza,mora sve biti spremno.Smreku smo ja i tata donijeli iz Dubokog Potoka,prije par dana,nakićena kao Djeva. Samun je pečen,Sarma kvrcka na šporetu.Keške,Pače,Kolači,Oblatne,to je već prije dva dana Mama spremila. Ja i tata sa stricem Vinkom i roðakom Markom pečemo Pečenicu, već je gotova, samo još malo na žari butove dogonimo,ali i miriše, trgamo koru i ližemo prste. Mračak se spušta,tata pjevuši i nazdravlja stricu, iz mračka se čuje gromki glas ide djed Iljo i Marko djedov, pjesma odzvanja Rijekom. Svi smo veseli-Dolazi Božić. Moramo se požuriti,treba se spremati za Polnoćku.Ja sam te večeri išao sa Ocem. Nebo puno Zvijezda. Idemo. Pod nogama škripi smrznuti snijeg.Sve smo bliže Crkvi, sa svih strana odjekuje pjesma i cika, Mladi i stari sa fenjerom u ruci iz Rijeke ,Munjače,Botajice,Božića iz Stijene,iz Donjega kraja uz Bukvicu il Petrića putem iz Čaršije i Jakeša. Stigli smo.Crkva puna. Čekamo da Misa počme, dolazi Svećenik Anto Luter,pozdravlja svoje župljane.Misa počinje.U poniznoj Molitvi Rodit će se Bog i Čovjek.Pjeva Puk Svetoj Noći.Gledam krišom Oca,odgovara na Svete zazive,osjetio sam u tom trenutku Veličinu Svete Noći i Božijeg Roðenja.Glasne Molitve,Sklopljene ruke, a iz Crkve opet Gromoglasno jeknu U se Vrijeme Godišta. Misa se bližila kraja.Bog se Rodio.Kada se Misa završila.Čestitavali smo Božić jedni drugima,Stariji su iz svojih džepova vadili Rakiju i nazdravljali. Svi smo bili Veseli i Radosni. Da, umalo zaboravih: Sretan vam Božić...